Zdrowie jest dla człowieka jedną z najważniejszych spraw życiowych i dlatego ważne jest już od najmłodszych lat życia zabieganie o to, aby opieka nad dziećmi była jak najlepsza również ta związana z rozwojem biologicznym dziecka. 

Szereg błędów popełnianych w pierwszych latach życia ma ogromny wpływ na późniejsze nasze życie dorosłe. Lekceważenie najmniejszych wad u dzieci w przyszłości może przynieść bardzo niekorzystne w skutkach powikłania chorobowe. W ostatnich latach problem wad postawy nabrał ogromnego znaczenia .Szacuje się, bowiem że około 80% dzieci i młodzieży ma wady postawy. Jak twierdzą ortopedzi, najwięcej wad dzieci nabywają jeszcze w wieku szkolnym.                       

Przyczyn tego upatrywać należy w złym tornistrze, komputerze i telewizorze, gdyż to właśnie one sprzyjają przyjmowaniu przez dziecko złej pozycji. To wtedy właśnie dziecko zaczyna się garbić, podpierać na łokciu, siedzieć na jednej nodze. Równie niekorzystnie na rusztowanie ciała wpływa noszenie plecaka na jednym ramieniu lub noszenie go prawidłowo lecz zbyt ciężkiego. Wszystko to powoduje utrwalanie złych nawyków, przechylanie się, pochylanie i w efekcie kształtowanie nieprawidłowej sylwetki ciała. Gimnastyka korekcyjna prowadzona już w przedszkolu ma do spełnienia szereg celów. Najważniejsze z nich to skorygowanie istniejących już zaburzeń ciała, niedopuszczenie do powstania wady postawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu, a także doprowadzenie sprawności dziecka do stanu uważanego za prawidłowy. Prowadzone przeze mnie zajęcia gimnastyki korekcyjnej są specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch został w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym. Zajęcia te odbywają się w małych kilkuosobowych grupach. Uczęszczają na nie dzieci, wykazujące wady postawy lub obniżenie ogólnej sprawności fizycznej.

                                                                                     Joanna Jasińska

Gimnastyka
Image Detail

Godło RP

godlo polski.svg

Kontakt

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
im. Króla Maciusia Pierwszego

09-530 Gąbin
al. Jana Pawła II 16

tel. 24 277 10 27

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedszkolne akcje

 

 

czyste powietrze wokół nas logo

 

patronaty wspolpraca 04

 

AQF logo nowe ost 1

kubusiowi przyjaciele natury

zdrowy przedszkolak logo

images 1

 

images 5

images 4

images 8

images 9