„Dziecko kocha to, o co się troszczy, czemu poświęca swój czas, o czym myśli, na rzecz czyjegoś działania”

                                                           

 

Edukacja ekologiczna nie jest dla nas czymś nowym. Poznanie przyrody zawsze było obecne w planach i w pracy pedagogicznej. My-nauczyciele kształtujemy  u dzieci świadomość ekologiczną podczas wszelkich działań w przedszkolu. Dziecko jest bardzo podatne na oddziaływanie najbliższego środowiska a zwłaszcza przyrodniczego, przejawia zainteresowanie wieloma obiektami i zjawiskami świata zwierzęcego. Przedszkolaki posiadają dużą zdolność przyswajania nowych wiadomości i umiejętności, wyjątkową chęć do ekspresji przeżyć odniesionych podczas bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci przedszkolnych jest nie tylko potrzebą, ale także nakazem współczesności. Środowisko, na skutek ciągłej degradacyjnej działalności człowieka, staje się coraz bardziej dla niego niekorzystne, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego kształtujemy w dzieciach postawę ekologiczną, która charakteryzuje się szeroką zdolnością percepcji wobec zjawisk przyrodniczych i społecznych, ciekawością świata i praw nim rządzących, świadomością i zrozumieniem powiązań, zależności i praw panujących w przyrodzie, odpowiedzialnością wobec form życia, aktywnością, poczuciem więzi z przyrodą i ludźmi.

Edukacja przyrodnicza w przedszkolu odbywa się podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Metody pracy, którymi się posługujemy to między innymi : spacery, wycieczki, zajęcia w terenie, doświadczenia i eksperymenty, hodowla, praca dla środowiska, branie udziału  w konkursach przyrodniczo-ekologicznych na terenie gminy i na zewnątrz. Współpracujemy także z rodzicami. Staramy się podnosić ich świadomość ekologiczną poprzez włączanie do wspólnych zajęć i zabaw o tematyce przyrodniczej, urządzanie kącików przyrodniczych, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie przyrody. Stale współpracujemy z Nadleśnictwem.    Kilka dni temu, 13 marca 2014r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu panią leśnik- Karolinę Guziak, która przygotowała i zaprezentowała dzieciom ciekawą prezentację multimedialną, dotyczącą ochrony środowiska leśnego przed pożarem. Tłumaczyła dzieciom, jak mają się zachować podczas, gdy zauważą pożar. Wyjaśniła także negatywne skutki wypalania traw, które zobrazowała interesującymi zdjęciami. Wszyscy chórem powiedzieliśmy numer 998, pod który należy bezzwłocznie zadzwonić, by ratować się przez niszczycielskim żywiołem. Dzieci mogły pochwalić się wiedzą na temat zwierząt, lasów, numerów alarmowych itp. Zadawały wnikliwe pytania, na które uzyskały szczegółową odpowiedź. Wdawały się we wspólną dyskusję, co potwierdza ich zaangażowanie na rzecz przyrody i ekologii  oraz niewątpliwie dużą wiedzę. Bardzo cieszymy się z efektów naszych działań i jesteśmy dumni, że poprzez nasze działania nasz krajobraz ma szanse pozostać wiecznie piękny. 

                                                                                                                                                                                                     Joanna Szymańska

Spotkanie z Pan...
Image Detail
 

 

Godło RP

godlo polski.svg

Kontakt

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
im. Króla Maciusia Pierwszego

09-530 Gąbin
al. Jana Pawła II 16

tel. 24 277 10 27

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedszkolne akcje

 

 

czyste powietrze wokół nas logo

 

patronaty wspolpraca 04

 

AQF logo nowe ost 1

kubusiowi przyjaciele natury

zdrowy przedszkolak logo

images 1

 

images 5

images 4

images 8

images 9